13-й Одеський міжнародний кінофестиваль: розмова із генеральною директоркою Анною Мачух

Анна Мачух. Фото: kanaldom.tv

14 жовтня стартував 13-й Одеський міжнародний кінофестиваль, який триватиме до 23 жовтня. Генеральна директорка ОМКФ Анна Мачух розповіла шеф-редакторці каналу "Дом" Олександрі Березовській, як війна вплинула на кінофестиваль та що саме змінилося.  Детальніше про програму ОМКФ-2022 дізнавайтеся в програмі "Ранку Вдома".

— Які корективи внесла війна в організаційну роботу фестивалю? Адже національна конкурсна програма цього року стартуватиме в рамках Варшавського міжнародного кінофестивалю.

— Війна повністю змінила підхід до організації фестивалю. Ми до останнього вірили, що зможемо провести Одеський міжнародний кінофестиваль в Одесі, але за кілька місяців стало зрозуміло що це буде неможливо. Було прийнято рішення проводити кінофестиваль, але на базі інших міжнародних кінофестивалів, які запропонували нам партнерство. Індустріальну програму Одеського кінофестивалю вже показали в Карлових Варах на початку липня. Нещодавно наша делегація повернулася із Косово, де теж були покази індустріальної програми. Але найважливіша частина фестивалю — це національний конкурс. В ньому маємо 11 повнометражних фільмів і 7 короткометражних. Буде презентація проєктів, які вже майже зняті, але ще потребують фіналізації, а також ідеї проектів, які хотілось би зняти. Ми сподіваємося, що знайдемо допомогу у партнерів на міжнародному рівні.

— Кажуть, що у 2022 році найпотужніша національна програма. В чому сила цих 11 учасників?

— Це дійсно так. За минулий рік було знято багато супер-якісних фільмів. Практично всі учасники нашої національної програми були на міжнародних кінофестивалях класу "А". Наприклад, перемога на "Санденсі" фільму "Клондайк" Марини Ер-Горбач. Він також буде представляти Україну в Оскарівський гонці. "Памфір" і "Бачення метелика" були на Каннському кінофестивалі, "Як там Катя?" — в Локарно. Я сподіваюсь, що буде повноцінний прокат цих українських фільмів, аби глядачі у всіх містах змогли їх побачити.

— Україна зараз у світовому об'єктиві — це жест співчуття чи заслужена нагорода?

— В більшості випадків це заслужено. "Клондайк", наприклад, переміг на "Санденсі" до початку військових дій, як і фільм "Терикони" був на Берлінале. Тобто ці фільми — це якісне кіно. Звичайно, зараз почали більше звертати увагу на український контент, але якщо фільм не якісний, жоден кінофестиваль міжнародного рівня його не візьме. А перемогу ніхто не буде віддавати просто тому, що в країні йде війна. 

— З цих 11 учасників скільки прив'язані до військової тематики?

— Більше половини пов'язані з війною, тому що вона йде в Україні не сім з половиною місяців, а вісім років. Таких фільмів буде згодом ще більше.

— Які найближчі плани у кінофестивалю?

— Ми постійно щось плануємо, але з цим в реаліях війни дуже складно. Ми плануємо показати фільми Одеського кінофестивалю минулих років. У глядачів буде можливість передивитися гарне європейське кіно в кінотеатрах. Зараз дуже важливо знайти міжнародних партнерів, які допоможуть зняти українське кіно. Всі бюджети, що були закладені на зйомки нового контенту, пішли на потреби армії.

Читайте також: "Людей буквально розриває": розмова з режисером української документальної стрічки на ВВС Володимиром Тихим

Прямий ефір